Tate Gallery
Pozerám sa na umelecké dielo, ktoré je pre mňa stále viac fascinujúce, tak rozmerom ako aj myšlienkou. Je to dielo tak neidentifikovateľné a všedné, že keby ste ho videli hockde inde ako v galérii moderného umenia, v jej najväčšej sále, tak by ste ho vôbec nepokladali za prejav umenia. A práve to ma na ňom stále viac oslovuje, že cez všednosť materiálu alebo prejavu skutočnosti dokáže umelec vyjadriť pocit, ktorý mu nedá spať.
Prasklinka...
Toto dielo vytvorila Kolumbijská umelkyňa Doris Salcedo a nazvala ho Shibboleth. Význam slova Shibboleth pochádza z biblického príbehu. Je to slovo, ktoré je ťažko vysloviteľné národmi, ktoré nepoznajú "sh" Je to cesta oddeľovania jedných od druhých. Shibboleth je znakom sily: sily súdiť.
Problém???
V Tate galérii je možné vidieť naozaj veľa, od jednoznačných diel až po tie, ktorým nepochopím, ani keď mi budú vysvetlené...no napríklad toto:
Je tam náádherná maľba od Clauda Moneta, ktorú by som prijal namiesto obývačkovej steny

Surrealizmus, je tam zastúpený v celom krídle, kde naozaj je všetko čo si dokážeme predstaviť. Po celej galérii sú rôzne možnosti štúdia a interaktívne prezentovanie informácii o umelcoch ako aj obchod plný kníh a umeleckých originálov a replík.
Science Museum
Boh(biely lúč svetla) vchádza do človeka (Trojjedinného), kde človek ho premieňa na farebné spektrum, z ktorého je hmotný svet ktorý odráža svetlo (môžeme ho vnímať zrakom).
A toto je kus umeleckého diela vytvorený pomocou moderných technológii a odrazom človeka.